Najpierw rozprawka dotycząca człowieka jako istoty pełnej sprzeczności oraz tego co sprawia, że stajemy się bohaterem dla innych, następnie pisemny egzamin z języka angielskiego, a dziś maturzyści zmierzyli się z królową nauk – matematyką. O tym jak abiturienci poradzili sobie z zadaniami, a także o przygotowaniach do egzaminu i planach na studia, rozmawialiśmy dziś z absolwentami Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Staszica w Zgierzu, których spotkaliśmy tuż po opuszczeniu sali egzaminacyjnej.
– Uważam, że jeżeli ktoś rzetelnie i systematycznie przygotowywał się do matury, nie powinien mieć problemu z jej zdaniem – mówi Sergiusz Gwardęcki. – Na maturze z polskiego wybrałem temat dotyczący bohatera. Swoją rozprawkę oparłem o „Dżumę” Alberta Camusa, „Pieśń o Rolandzie” oraz „Antygonę”. Egzamin z j. angielskiego myślę, że napisałem na 100%. Przede mną jeszcze egzamin z rozszerzonej geografii i angielskiego. Swoją przyszłość wiążę z Państwową Strażą Pożarną.
– Jestem zadowolona z matury z języka polskiego, wydaje mi się, że zdałam ją na ok. 80%. – przekonuje Martyna Janiszewska. – Jeżeli chodzi o matematykę, to było kilka podchwytliwych zadań, ale można było sobie z nimi poradzić stosując odpowiednie tablice i wzory. Kolejne egzaminy będę miała z rozszerzonej chemii i języka polskiego. Po zdaniu matury chciałabym studiować psychologię lub psychologię w zarządzaniu.
– Na egzaminie z j. polskiego wybrałam drugi temat, ponieważ od razu miałam w głowie kilka przykładów lektur, które pasowały – tłumaczy wybór rozprawki Basia Brzezińska. – Test z angielskiego rozwiązałam bez większych trudności, zaś na matematyce zrobiłam dwa błędy rachunkowe, ale poprawiłam je, więc powinno by bardzo dobrze.
– Z językiem angielskim i polskim nie miałam problemu, nieco trudniej poszła mi matematyka, ale brałam korepetycje i jestem dobrej myśli – mówi Alicja Kowalczyk, która planuje wybrać się na studia związane z kulturoznawstwem.
– Na maturze z polskiego wybrałem temat dotycząc człowieka jako istoty pełnej sprzeczności. Tutaj jako przykładu użyłem postaci Rodiona Raskolnikowa ze „Zbrodni i Kary” oraz piosenkarza Michaela Jacksona – tak argumentował wybór rozprawki Krystian Kmiecik. – Egzamin z angielskiego był bardzo prosty, zaś z matematyki liczę na ok. 40-50%.