Koronkowa Święta Rodzina, szopki z: kory, mchu, pestek dyni, papier-mâché, drewna czy lustrzanych szybek – te i inne cuda, które wyszły spod rąk uczestników III Przeglądu Tradycji Bożonarodzeniowych, oceniało 9 grudnia konkursowe jury w kościele pw. św. Józefa w Ozorkowie.
Przegląd, organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Ludzi Cierpiących na Padaczkę Oddział Łódzki w Ozorkowie, a objęty patronatem m.in. przez Starostę Zgierskiego Bogdana Jarotę, jest kontynuacją wcześniejszego konkursu szopek.
Uczestnicy tegorocznej edycji przygotowali blisko 120 szopek i innych dekoracji świątecznych, ocenianych w pięciu kategoriach. Dodatkową nagrodę przyznali parafianie i ich wybór pokrył się z decyzją jury w najmłodszej I kategorii - przedszkolnej, w której I miejsce zajęła szopka wykonana przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Ozorkowie: Lenę Siekacz, Klaudię Kospin i Kacpra Karpiana. II miejsce w tej kategorii zajął Paweł Frontczak z Punktu Przedszkolnego „Plastuś” w Parzęczewie, a III miejsce – praca zbiorowa dzieci z Centrum Edukacyjno-Artystycznego „Fantazja” w Ozorkowie.
W II kategorii I miejsce zajęła praca Nicoli Kochańskiej z SP nr 2 w Ozorkowie, II miejsce – szopka Bartosza Balika z SP w Parzęczewie, a III miejsce – praca Kornelii Śmiechowskiej z tej samej szkoły.
W III kategorii I miejsce przyznano Zuzannie Michalak, Szymonowi Czyrżnickiemu i Filipowi Marczewskiemu z ZSS w Ozorkowie, II miejsce – Natanowi Olejniczakowi z SP nr 5 w Ozorkowie, a III miejsce – klasie VII B z SP w Modlnej.
W IV kategorii jurorów najbardziej zachwyciła praca Anny Baranowskiej, na II miejscu znalazło się dzieło Renety Kowalczyk, a na III miejscu – Dominiki Młodak.
W ostatniej V kategorii (osób dorosłych z niepełnosprawnościami), I miejsce zdobyła praca Mirosława Barysa z DPS w Ozorkowie, II miejsce – szopka Kingi Klikauer i Wioletty Osińskiej z WTZ w Konstantynowie Łódzkim, a III miejsce – praca Adama Laskowskiego, Beaty Malinowskiej, Moniki Kobus i Krzysztofa Borowskiego w WTZ „Nowa Zorza” w Łodzi.
Nagrody laureatom Konkursu wręczali: Prezes Zarządu PSLCnP - Halina Chojnacka, Dyrektor NIST - Iwona Wieczorek oraz Zbigniew Linkowski – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Podsumowanie przeglądu uświetnione zostało wokalnymi występami Studia Integracji Krzysztofa Cwynara z Anną Pietrzak i Krzysztofem Krawczykiem Juniorem oraz śpiewaka operowego Lesława Białeckiego.
W sprawnej organizacji wydarzenia pomagali wolontariusze z ZSS w Ozorkowie, I LO im. S. Żeromskiego w Ozorkowie oraz SLO im. R. Traugutta w Zgierzu.