Starostwo Powiatowe w Zgierzu zakończyło cykl spotkań z gminami naszego powiatu, których głównym tematem były uregulowania prawne i kompetencje jakimi dysponują jednostki samorządów terytorialnych w kwestiach związanych z dzikimi zwierzętami na terenach miast i gmin. Rozmowy pozwoliły na wymianę wiedzy, doświadczeń, ale przed wszystkim uwidoczniły skalę problemów z jakimi władze samorządowe muszą się mierzyć, aby w odpowiedni sposób zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom, mając na względzie również dobrostan dzikiej zwierzyny.
Postępująca w ostatnich latach intensywna urbanizacja zaburzyła szlaki migracyjne dzikiej zwierzyny. Tym samym coraz częściej zwierzęta te zdezorientowane lub pozbawione swojego naturalnego środowiska przemieszczają się i bytują na terenach zamieszkałych przez ludzi. Powoduje to realne zagrożenie nie tylko dla ludzi oraz dla funkcjonowania obiektów użyteczności publicznej, ale również dla samych zwierząt. Bardzo często dochodzi do tragicznych w skutkach (zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt) zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny. Problem jest bardzo złożony i wymaga podjęcia działań na wielu płaszczyznach.
– Przed nami jest jeszcze wiele do zrobienia – mówi Justyna Romanow-Przybylak z Zarządu Powiatu Zgierskiego. – Dlatego mając na względzie zarówno dobro ludzi, jak i zwierząt chcemy poszukać takich rozwiązań, które pogodzą interesy nas wszystkich. Spotkania, które się odbyły pozwoliły nam zdefiniować problemy, zaś kolejnym krokiem będzie wypracowanie odpowiednich procedur. Oczekujemy na pomoc i wsparcia ze strony władz centralnych, dlatego też w najbliższym czasie planujemy rozmowy z przedstawicielami władz wojewódzkich oraz Ministerstwem Klimatu i Środowiska w celu wdrożenia rozwiązań systemowych.