Gdybyśmy zapytali mieszkańców powiatu zgierskiego, jaka zwycięska miała miejsce w regionie łódzkim 120 lat temu, to ciekawe, ile osób wiedziałby, że mowa tu o walce o polską szkołę i strajku szkolnym 1905 r.?
O potrzebie popularyzacji wiedzy na temat wystąpienia młodzieży szkolnej, gimnazjalnej i akademickiej z żądaniem wprowadzenia języka polskiego do nauczania, mówiono na konferencji metodycznej pod hasłem „Zwycięska rewolucja – z dziejów walk o polską szkołę w 1905 r.”, zorganizowanej 5 lutego br. przez Zgierski Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II, a objętej patronatem honorowym Łódzkiego Kuratora Oświaty oraz Starosty Zgierskiego.
Konferencję otworzył dyrektor ZZSP Arkadiusz Kędzierski, a samorząd powiatowy reprezentowały na niej członkinie Zarządu Powiatu Zgierskiego Edyta Strumian i Justyna Romanow-Przybylak.
- Determinacja naszych przodków spowodowała to, że możemy uczyć się w języku ojczystym. Walka o polską szkołę była walką o tożsamość, kulturę i przyszłość kolejnych pokoleń Polaków – mówiła Edyta Strumian, sprawująca nadzór nad powiatową oświatą.
Uczestnikami konferencji byli dyrektorzy szkół i nauczyciele historii, ponieważ to oni swoją pracą wpływają na kształtowanie świadomości historycznej wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. O tym, a także o społeczno-politycznym kontekście wydarzeń rewolucyjnych 1905 r. mówił w pierwszym wystąpieniu dr Dariusz Szlawski – naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym w Zgierzu. W drugiej części konferencji wygłosił on wykład o początkach nauczycielskich organizacji zawodowych na ziemiach polskich.
Dr Piotr Pakuła omówił rewolucję 1905 r. i jej następstwa w Zgierzu. Dr Tadeusz Zbigniew Bogalecki swoje wystąpienie poświęcił walce o polską szkołę w świetle badań archiwalnych. Dr Monika Wachowicz z Uniwersytetu Łódzkiego na przykładzie tematyki rewolucji 1905 r. przedstawiła zasoby bibliotek cyfrowych, stanowiących bazę dydaktyczną nowoczesnej edukacji, a Paweł Kowalczyk mówił o pamiątkach z dziejów szkolnictwa, znajdujących się w zbiorach Muzeum Oświaty – Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego. Maciej Rubacha z Muzeum Miasta Zgierza omówił natomiast edukację historyczną i kulturalną prowadzoną przez tę placówkę.
Konferencji towarzyszyły ciekawe wystawy zdjęć starego Zgierza i zgierskich szkół oraz prac plastycznych poświęconych walce Polaków o Polską szkołę w latach 1863-1907.