Obowiązek rejestracji zwierząt egzotycznych powstaje po tym, jak zwierzę zostanie zakupione w kraju lub przywiezione z zagranicy. Obowiązek wynika z ustawy o ochronie przyrody [Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 r. (Dz.U. z 2024, poz. 1478)] i wynika on głównie z tego, że zwierzęta obcego pochodzenia objęte są ochroną w zakresie handlu. Mówi o tym rozporządzenie Rady Europy z roku 1996 roku [Rozporządzenie Rady Unii Europejskiej (WE) NR 338/97 z dnia 9 grudnia 1996 r. w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi (D.z.U.UE.L.1997.61.1) – załącznik A i B]. W dokumencie tym wymienione są konkretne gatunki podlegające obowiązkowi rejestracji. Najczęściej występujące przypadki to węże, w tym np. pyton królewski czy boa dusiciel, ale są również żółwie, różnego rodzaju ptaki czy kameleony.
Obowiązek rejestracji powstaje w momencie nabycia zwierzęcia, czy to przywiezienia go z zagranicy czy zakupu w kraju. Wówczas mamy 14 dni na złożenie wniosku u starosty celem zarejestrowania. Wniosek składamy do starosty właściwego ze względu na miejsce przetrzymywania czy pobytu zwierzęcia. Jeżeli jest to teren powiatu zgierskiego, to wniosek składamy do starosty zgierskiego. Wniosek jest bardzo prosty, zawiera podstawowe informacje na temat zwierzęcia oraz właściciela.
Dokumentem absolutnie niezbędnym przy składaniu wniosku jest dokument potwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia. Mówimy tutaj o dokumencie potwierdzającym przywiezienie zwierzęcia z zagranicy, bądź też zaświadczenie wydane przez lekarza weterynarii potwierdzające, że zwierzę zostało przekazane z hodowli, w której się urodziło czy też wykluło.
Dokument potwierdzający legalność nabycia zwierzęcia nie musi być przedłożony w oryginale - może być to kopia dokumentu. W momencie, kiedy zwierzę przywozimy z zagranicy i jest to dokument obcego pochodzenia musi on być koniecznie przetłumaczony na język polski.
W sytuacji, kiedy znajdziemy egzotyczne zwierzę przede wszystkim musimy taki fakt zgłosić do organów ścigania. Celem jego ewentualnego zarejestrowania możemy się zgłosić do urzędu, natomiast trzeba będzie przedłożyć stosowne oświadczenie, że zwierzę zostało znalezione, nie ustalono jego właściciela i nie wiadomo skąd pochodzi. Wówczas możemy podjąć próbę rejestracji. Natomiast należy podkreślić, że podstawowym dokumentem, który jest przez nas honorowany jest ten potwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia.
Rejestrując zwierzę egzotyczne starosta nie ma obowiązku i nie ma też podstawy prawnej do tego, aby zweryfikować miejsce przetrzymywania zwierzęcia czy warunki jego przetrzymywania. Starosta nie wydaje zgody czy zezwolenia na posiadanie, a jedynie rejestruje. Zwierzęta egzotyczne, tak jak każde inne objęte są ochroną. Obowiązuje tutaj ustawa o ochronie zwierząt [Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2023, poz. 1580)]. Rejestrujący muszą więc pamiętać, aby przetrzymywać je w warunkach właściwych, nie wyrządzać im krzywdy, oraz by zapobiec wydostawaniu się zwierząt poza miejsce przetrzymywania.
W momencie, kiedy dokonujemy rejestracji zwierzęcia wnosimy opłatę w wysokości 26 zł. Jest to opłata od gatunku, a nie od ilości zwierząt. Możemy więc zarejestrować 10 sztuk jednego gatunku i wnosimy jedną opłatę, natomiast w sytuacji, gdy będzie to 10 sztuk zwierząt ale różnych gatunków wówczas będzie to 10 x 26 zł.
Po więcej informacji w zakresie rejestracji zwierząt egzotycznych zapraszamy do Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Zgierzu oraz pod numerem telefonu 42 288 82 36
Poniżej formularz wniosku do pobrania.