Współpracujmy, bo warto!
Na zaproszenie Gminy Głowno wzięliśmy udział w spotkaniu w Ośrodku Upowszechniania Kultury w Bronisławowie, poświęconym współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym pozyskiwaniu przez nie środków z różnych źródeł na inicjatywy i działania na rzecz lokalnej społeczności.
O tym, jak ważna dla budowania społecznych więzi i kultywowania lokalnych tradycji jest rola stowarzyszeń, kół gospodyń, ochotniczych straży pożarnych czy innych oddolnych organizacji, nikogo przekonywać nie trzeba.
Samorząd powiatowy wspiera aktywność mieszkańców, przeznaczając środki budżetowe na realizację zadań publicznych w ramach programu współpracy z organizacjami pozarządowymi, a Starosta Zgierski Iwona Dąbek obejmuje szereg ważnych społecznie inicjatyw swoim patronatem. Na spotkaniu w Bronisławowie mówiły o tym Edyta Strumian – członkini Zarządu Powiatu Zgierskiego oraz sekretarz powiatu Barbara Polasińska. Szczegółowo plan współpracy Powiatu Zgierskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2025 przedstawiła naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Justyna Galanciak, a Elżbieta Woldan-Romanowicz z Wydziału Promocji i Mediów omówiła procedurę ubiegania się o patronat starosty zgierskiego.
Co powinniście Państwo wiedzieć, jeśli działacie w organizacjach pozarządowych na terenie naszego powiatu?
Oto najważniejsze informacje:
Wstępnie na luty 2025 r. planowane jest ogłoszenie otwartego konkursu ofert na realizację przez organizacje pozarządowe zadań priorytetowych, obejmujących działania z zakresu:
- bezpieczeństwa i porządku publicznego
- rozwoju masowego sportu, kultury fizycznej i turystyki
- kultury i wartości kulturowych powiatu
- ochrony zdrowia
Na dofinansowanie na realizację zadań w powyższych 4 priorytetach w 2025 r. zaplanowano 180 000 zł.
Oferty mogą być składane wyłącznie na jeden z wybranych priorytetów, a decyzję o wyborze najkorzystniejszej oferty do realizacji zadania podejmie Zarząd Powiatu Zgierskiego.
Dofinansowanie realizacji zadania nie może przekroczyć 80% całkowitych jego kosztów, a wkład własny organizacji nie może być mniejszy niż 20% kosztów całości zadania. Na wkład własny składa się: wkład finansowy (środki własne organizacji) i wkład osobowy (świadczenie pracy przez wolontariuszy i praca społeczna członków).
Wysokość przyznanej dotacji może być niższa niż wnioskowana w ofercie. W takim przypadku wnioskodawca może dokonać ilościowego zmniejszenia zakresu rzeczowego i kosztorysu zadania lub wycofać swoją ofertę.
Już od stycznia 2025 r. będzie można składać oferty w uproszczonym trybie pozakonkursowym
na tzw. „małe granty”, na które przeznaczono 20 000 zł.
Wszystkie informacje o ogłaszanych konkursach znajdują się na stronie powiatu zgierskiego www.powiat.zgierz.pl w zakładce „Organizacje pozarządowe” - „Informacje o konkursach” lub „Tryb pozakonkursowy”.
Współpraca Powiatu Zgierskiego z organizacjami pozarządowymi odbywa się także za pośrednictwem Wydziału Promocji i Mediów starostwa - poprzez wsparcie wydarzeń objętych patronatem Starosty Zgierskiego.
Każda organizacja działająca na terenie powiatu zgierskiego może wystąpić z wnioskiem
o objęcie organizowanego przez siebie wydarzenia (np. konkursu, koncertu, zawodów sportowych) patronatem Starosty Zgierskiego. Zasady ubiegania się o patronat określa Regulamin przyznawania patronatu Starosty Zgierskiego, który można pobrać tutaj: https://www.powiat.zgierz.pl/strona-3369-wydzial_promocji_i_mediow.html
Załącznik do regulaminu stanowi formularz Wniosku o przyznanie patronatu Starosty Zgierskiego, który należy wypełnić, podpisać i złożyć do wydziału poprzez Kancelarię Podawczą w starostwie albo drogą elektroniczną – wysyłając skan podpisanego wniosku mailem na adres promocja@powiat.zgierz.pl
Patronat może być przyznawany wydarzeniom, które: promują powiat zgierski zarówno wśród lokalnej społeczności, jak i mają charakter ponadregionalny, wzbogacają społeczne życie powiatu, mają istotne znaczenie dla mieszkańców, służą propagowaniu godnych poparcia idei, przyczyniają się do kształtowania pozytywnego wizerunku powiatu zgierskiego lub wpisują się w zadania samorządu powiatowego.
W każdym przypadku o przyznaniu patronatu decyduje Starosta Zgierski, a przyznanie patronatu nie jest jednoznaczne z deklaracją wsparcia finansowego. Organizator może wnioskować o ufundowanie lub dofinasowanie zakupu np.: pucharu, statuetek lub nagród, dofinansowanie usługi artystycznej lub cateringowej. Zawsze powinien jednak określić szacunkową wartość wsparcia. Przyznane wsparcie może być niższe od wnioskowanego, z uwagi na ograniczone możliwości finansowe wydziału. Przyznane dofinansowanie rozliczamy na podstawie faktur wystawionych na Powiat Zgierski, o czym organizator jest informowany w odpowiedzi na wniosek.
Uwaga, starosta może objąć patronatem wydarzenie dofinansowane w trybie konkursu ofert na realizację zadań publicznych lub w trybie pozakonkursowym, ale oczywiście bez dodatkowego wsparcia finansowego z budżetu Wydziału Promocji.
Współpraca Powiatu Zgierskiego z organizacjami pozarządowymi odbywa się również poprzez:
- wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działalności;
- konsultowanie projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej organizacji;
- udzielanie rekomendacji organizacjom pozarządowym współpracującym
z Powiatem, które ubiegają się o dofinansowanie z innych źródeł; - promowanie w mediach, (w tym w mediach społecznościowych powiatu) działalności organizacji;
- tworzenie, w miarę potrzeb, wspólnych zespołów o charakterze doradczym
i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych powiatu; - przeprowadzanie konsultacji społecznych przy tworzeniu programu współpracy;
- udzielanie informacji w zakresie tworzenia i funkcjonowania stowarzyszeń;
- udostępnianie pomieszczeń w siedzibie Starostwa Powiatowego w Zgierzu
oraz środków technicznych, w celu organizowania szkoleń i konferencji.
Na spotkaniu w Bronisławowie samorząd wojewódzki reprezentowała przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Małgorzata Grabarczyk, a w gronie uczestników byli przedstawiciele organizacji działających na rzecz mieszkańców m.in. gminy Głowno i miasta Głowna, w tym: LGD POLCENTRUM, Stowarzyszenia „Senior” w Głownie, Stowarzyszenia Wsparcie Społeczne Ja-Ty-My, Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Głowno „Szansa”.