10 października w powiatowych placówkach edukacyjnych rozpoczęły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Ten dzień powszechnie traktowany jest, jako święto nauczycieli oraz całego systemu oświaty.
W czwartek członkowie Zarządu Powiatu Zgierskiego gościli w szkołach w Zgierzu oraz Aleksandrowie Łódzkim.
W Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. J.P. II, gdzie obecna była Justyna Romanow-Przybylak oprócz tradycyjnych obchodów wspominano również rocznicę upadku Powstania Warszawskiego. Nawiązanie do tego wydarzenia było ważnym punktem na artystycznej mapie uroczystości. Młodzież wykonała szereg utworów z czasów wojny i samego powstania. Odbyło się również ślubowanie uczniów klas pierwszych.
W Szkole Mistrzostwa Sportowego - Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Aleksandrowie Łódzkim obecny był Wicestarosta Zgierski Sebastian Dunin. Dyrektor szkoły Michał Bistuła nagrodził pracowników placówki - nauczycieli oraz personel administracyjny. Część artystyczna w wykonaniu uczniów nawiązywała w dużej mierze do jesiennych szlagierów lat 70 - tych.
W piątek, 11 października w I LO w Głownie uroczystość skupiała się wokół pierwszoklasistów. Uroczyste ślubowanie poprzedziło część artystyczną przygotowaną przez najmłodszych w szeregach liceum. Występy odwoływały się do kultury antycznej Grecji i różnych dziedzin nauki.
Również w piątek w Młodzieżowym Domu Kultury w Aleksandrowie Łodzkim spotkali się uczniowie szkół, rodzice i nauczyciele oraz przedstawicie lokalnego samorządu aby wyróżnić i nagrodzić za osiągnięcia zarówno grono pedagogiczne, jak i młodzież. Nagrody przyznawane były w różnych kategoriach, w tym za osiągnięcia w nauce oraz sporcie.
Dlaczego współcześnie świętujemy właśnie w tym dniu?
14 października 1773 roku, na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego została utworzona Komisja Edukacji Narodowej. Było to pierwsze - nie tylko w Polsce - ale i w Europie ministerstwo edukacji powszechnej. Zakładało możliwość kształcenia się osób z różnych warstw społecznych. Pierwsze placówki utworzono dla chłopców i mieszczan - tzw. szkoły parafialne. Osoby wywodzące się ze stanu szlacheckiego uczęszczały natomiast do szkół powiatowych. Powstały również pierwsze uniwersytety oraz Towarzystwo Ksiąg Elementarnych, którego zadaniem było przygotowywanie podręczników dla uczniów.
W powojennej Polsce obchody Dnia Nauczyciela wyznaczono pierwotnie na 20 listopada. Dopiero w 1972 roku święto powróciło do daty październikowej. W 1982 roku zaczęła obowiązywać Karta Nauczyciela, w której uznano, że dzień 14 października będzie świętem wszystkich pracowników oświaty.
Dziś jest to dzień obchodzony przez całe społeczności szkolne. To wówczas podczas ślubowania, w poczet uczniów symbolicznie przyjmowani są pierwszoklasiści. To również moment na podsumowania i docenienie niełatwej pracy nauczycieli.