Jak wygląda proces umieszczenia dziecka w pieczy zastępczej?
Kandydaci po ukończeniu szkolenia i otrzymania zaświadczenia kwalifikacyjnego są gotowi na przyjęcie dziecka.
Umieszczenie dziecka może przebiegać w rożny sposób:
1. Poznanie dziecka podczas odbywania 10-godzinnych praktyk w zawodowych rodzinach zastępczych w ramach szkolenia. Kandydaci mają wówczas możliwość nawiązania pierwszych relacji, więzi i zapoznania z sytuacją dziecka.
W przypadku gotowości przyjęcia dziecka, które kandydaci poznali na praktykach występują do sądu o ustanowienie ich rodziną zastępczą.
Po wydaniu przez Sąd postanowienia o ustanowieniu kandydatów rodziną zastępczą, dziecko zostaje przeniesione z rodziny zastępczej zawodowej do rodziny zastępczej niezawodowej.
2. W przypadku, kiedy do PCPR wpływa zapytanie Sądu dotyczące wskazania pieczy zastępczej dla dziecka, które z różnych przyczyn nie może pozostać pod opieką rodziców biologicznych Organizator Pieczy kieruje zapytanie do kandydata czy wyraża zgodę na przyjęcie dziecka do rodziny zastępczej.
W przypadku wyrażenia gotowości do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, pracownicy PCPR przekazują do Sądu dokumentację kandydatów i po wydaniu imiennego postanowienia Sądu następuje procedura umieszczenia dziecka.
3. Najtrudniejszym z umieszczeń jest umieszczenie interwencyjne, kiedy występuje zagrożenie życia i zdrowia dziecka i należy bezzwłocznie zabezpieczyć dziecko. Wówczas kandydaci nie mają możliwości zapoznania się z sytuacją dziecka. Jednak mimo to podejmują decyzję, że przyjmą dziecko do rodziny zastępczej i stwarzają mu bezpieczne warunki.