Z okazji Wielkiego Dnia Pszczół obchodzonego 8 sierpnia odwiedziliśmy pasiekę w Lipce - Ambasadora powiatu zgierskiego. Rozmawiała z nami pani Marzena Serafińska
Jak ważne w ekosystmie są pszczoły?
Pszczoły są bardzo ważne w naszym ekosystemie, ponieważ od nich zależy blisko 80% żywności na świecie. Wyobraźmy sobie teraz sytuację, kiedy pszczoła miodna - bo to o niej mówimy - bo to pszczoła miodna jest tą najważniejszą, jeśli ona nagle wyginie to najpierw rośliny przestaną dawać nam owoce i warzywa, potem zaczną usychać, a my przestaniemy mieć czym oddychać. Bez nich po prostu nie ma życia.
Czego możemy się od pszczół nauczyć jako ludzie?
Od pszczół możemy się bardzo dużo nauczyć, chociażby solidarności i harmonii. Wśród pszczół nikt nikomu nie mówi co ma robić. Każda pszczoła rodząc się wie, jakie są jej obowiązki. Pszczoły są samowystarczalne i świetnie zorganizowane. Gdybyśmy byli tak uporządkowani, jak one, to na świecie byłoby po prostu lepiej.
Z jakimi zagrożeniami muszą radzić sobie te owady?
Spotyka je wiele zagrożeń, m.in. stosowanie oprysków roślin w ciągu dnia. Mimo rosnącej świadomości, nadal się tak dzieje. Rolnicy wiedzą, że dzięki pszczołom mają zdecydowanie, bo aż od 30 do 50% wyższe plony - ale nadal to robią. Opryski dzienne zabijają pszczoły ale również inne owady zapylające. Powinno się to robić po zachodzie słońca, kiedy nie ma już aktywnych owadów.
Druga kwestia to ocieplenie klimatu, które bardzo niekorzystnie wpływa na cykl rozojowy pszczół. To co się w tym roku dzieje, to prawdziwy ewenement. Pszczoły już od kwietnia zaczęły intensywny rozwój, a w tej chwili już szykują się do zimy. Wszystko kwitnie w tym roku o miesiąc wcześniej. Mamy w tym momencie jeszcze dużo czasu do zimy, kiedy one przestają intensywnie pracować. Jest to więc sytuacja niebezpieczna dla ich zdrowia i siły i tego czy przetrwają tą zimę, czy nie.
Trzecim zagrożeniem są choroby pszczół. Najgroźniejszą jest warroza - pasożyt pszczół, który zagnieżdża się pod zasklepem czyli tam, gdzie rozwija się larwa i potrafi tak ją zdeformować, że pszczoła rodzi się np. bez skrzydełek.
Drugą niebezpieczną chorobą jest zgnilec amerykański. Niestety może się ona skończyć najbardziej drastyczną formą radzenia sobie z nią czyli spaleniem pasieki łącznie z pszczołami.
Niebezpieczeństw jest więc bardzo dużo. To wszystko sprawia, że czas życia tych owadów się skraca. Kiedyś pszczoła żyła około 42 dni, dziś jest to około 35 dni. Wraz z naszym rozwojem i tym, jak niszczymy środowisko pszczoły muszą zużywać więcej energii na pokonywanie tych wszytkich trudności i tym samym będą coraz krócej żyły.
Czego moglibyśmy życzyć pszczołom w Wielkim Dniu Pszczół?
Wszystkim pszczołom i pszczelarzom chciałabym życzyć ogromnych i różonorodnych pożytków, łąk zasianych kwiatami, które są nektarodajne i pyłkodajne, zdrowia, sił i energii oraz, aby wróciły srogie zimy, bo są one dla nich zdrowe.
Dziękujemy za rozmowę!