Jakie są etapy tworzenia rodziny zastępczej?
Kandydaci na rodziców zastępczych muszą przejść procedurę kwalifikacyjną, która obejmuje następujące etapy:
Etap pierwszy
Wstępna rozmowa informacyjna z kandydatami do pełnienia funkcji rodziców zastępczych: zapoznanie z tematyką pieczy zastępczej, poinformowanie przez organizatora pieczy zastępczej o przebiegu procedury tworzenia rodziny zastępczej (spokrewnionej, niezawodowej, zawodowej, w tym zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego i zawodowej specjalistycznej, rodzinnego domu dziecka), a także wydanie dokumentów niezbędnych do wypełnienia i przedłożenia w PCPR.
Etap drugi
Przedłożenie przez kandydatów wymaganych dokumentów zgodnie z art. 42 Ustawy z dnia czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej:
- poświadczenie, że kandydaci dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej (niezależne opinie od pracodawcy, fundacji, kościoła, sąsiadów, itd.)
- oświadczenie, że kandydaci nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
- oświadczenie, że kandydaci wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
- zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego, że kandydaci nie są ograniczeni w zdolnościach do czynności prawnych;
- zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2527);
- zaświadczenie z poradni zdrowia psychicznego;
- zaświadczenie z poradni terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia;
- zaświadczenie o zatrudnieniu, posiadanym dochodzie.
Etap trzeci
Analiza sytuacji osobistej, rodzinnej, majątkowej, sprawdzenie warunków mieszkaniowych, rozmowa z kandydatami, (wizyta pracowników PCPR w środowisku kandydatów).
Etap czwarty
Przeprowadzenie przez psychologa PCPR diagnozy predyspozycji i motywacji do sprawowania funkcji rodziców zastępczych.
Etap piąty
Po uzyskaniu wstępnej pozytywnej oceny (opinia z wizyty w środowisku kandydatka i pozytywna diagnoza psychologa) kandydaci kierowani są na bezpłatne szkolenie dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej.
Etap szósty
Szkolenia kandydatów na rodzinę zastępczą odbywają się zgodnie z zatwierdzonymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej programami szkoleń.
Szkolenie odbywa się metodą warsztatową i trwa 60 godzin dydaktycznych, w tym 10 godzin praktyk.
Świadectwo ukończenia szkolenia nie jest jednoznaczne z uzyskaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego, które uprawnia kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej, zawodowej i prowadzących rodzinny dom dziecka.
Etap siódmy
Po ukończeniu szkolenia Kandydaci pozytywnie ocenieni przez zespół otrzymują zaświadczenie kwalifikacyjne zawierające potwierdzenie ukończenia tego szkolenia oraz spełniania warunków powierzenia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka.
Etap ósmy
Oczekiwanie na dziecko, które będzie wymagało umieszczenia w rodzinie zastępczej.