Razem z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Zgierzu odpowiadamy na czwarte z cyklu najczęściej zadawanych pytań o rodzicielstwo zastępcze.
Jakie są typy rodzin zastępczych?
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wyróżnia podział rodzin zastępczych na: spokrewnione, niezawodowe, zawodowe oraz rodzinne domy dziecka.
Rodzinę spokrewnioną tworzy najbliższa rodzina dziecka, czyli rodzeństwo albo dziadkowie. Po odbyciu odpowiedniego szkolenia można stworzyć rodzinę zastępczą niezawodową,
w której skład wchodzi dalsza rodziną bądź osoby niespokrewnione z dzieckiem. Rodzina zastępcza zawodowa jest prowadzona na podstawie umowy z władzami samorządowymi. Może pełnić funkcję pogotowia rodzinnego lub rodziny specjalistycznej.
Podstawową różnicą między rodziną zastępczą a rodzinnym domem dziecka jest to, że rodzinny dom dziecka powstaje na podstawie umowy o świadczenie usług. Osobie odpowiedzialnej za prowadzenie domu jest wypłacane miesięczne wynagrodzenie. Ponadto rodzina może liczyć na finansowe wsparcie powiatu na pokrycie kosztów utrzymania
i eksploatacji domu. Kolejna różnica wynika z liczby dzieci umieszczonych w niej, pozwalająca na przyjęcie do rodzinnego domu dziecka nie więcej niż 8. dzieci.
Dodatkowo rodzina zastępcza zawodowa i prowadzący rodzinny dom dziecka mają prawo skorzystać z 30 dni kalendarzowych płatnego urlopu wypoczynkowego.
W przypadku gdy w rodzinie zastępczej zawodowej lub rodzinie zastępczej niezawodowej przebywa więcej niż 3 dzieci, na wniosek rodziny zastępczej, zatrudnia się osobę do pomocy przy sprawowaniu opieki nad dziećmi i przy pracach gospodarskich.
Chcesz wiedzieć więcej o rodzicielstwie zastępczym, szkoleniach, oferowanym wsparciu oraz kwestiach finansowych związanych z wychowaniem dziecka w pieczy zastępczej?
Skontaktuj się koniecznie z Działem Pieczy Zastępczej PCPR w Zgierzu, ul. Sadowa 6A, pok. 10 na parterze, tel. 42 237 11 04 wew. 4.