Przez całą niedzielę 21 lipca na festiwalowej scenie prezentowali się artyści, którym folklor „w duszy gra”.
Na zaproszenie organizatora – Domu Kultury w Niesułkowie, przybyli z całego województwa łódzkiego. Zarówno otwarcie, jak i zamknięcie części konkursowej miało akcent lokalny, bo wystąpiły dwie formacje reprezentujące powiat zgierski. Na początku zaśpiewała Lipkowianka z gminy Stryków, a konkurs kapel zamknął występ Kapeli Jana Szymańskiego z Albinowa w gminie Głowno.
Festiwalowe prezentacje oceniało jury, które zdecydowało o przyznaniu trzech miejsc w każdej z dwóch kategorii głównych, a także o wyróżnieniach i nagrodach specjalnych patronów Dnia Folkloru – Starosty Zgierskiego Iwony Dąbek i burmistrza Strykowa Piotra Ślęzaka. Nagroda Starosty, którą laureatowi wręczyła na scenie Edyta Strumian z Zarządu powiatu Zgierskiego, powędrowała do znakomitej Kapeli Tadeusza Kubiaka.
- Gratuluję wszystkim laureatom, wyróżnionym oraz uczestnikom Dnia Folkloru! Cieszy mnie obecność na scenie wielu młodych osób, bo dzięki temu możliwe jest przekazywanie ludowej tradycji i kultury z pokolenia na pokolenie – mówiła Edyta Strumian.
Powiat Zgierski włączył się w Dzień Folkloru także umilając czas licznie przybyłej publiczności. Już od godziny 10:00 na naszym stoisku, uczennice technikum fryzjerskiego w Zgierskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II (Ambasador Powiatu Zgierskiego), pod kierunkiem nauczyciela Przemysława Wyrwasa, ozdabiały głowy pań i kapelusze panów kompozycjami z żywych kwiatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też nasze popołudniowe warsztaty z malowania na tkaninie, a folder „Przyrodnicze zakątki powiatu zgierskiego” rozchodził się jak świeże bułeczki.
Na uczestników całodniowego wydarzenia czekały też liczne stragany z rękodziełem, przysmaki od kół gospodyń wiejskich, a na najmłodszych – animacje i dmuchańce.
Na zakończenie udanego święta, na scenie wystąpiła gwiazda wieczoru – zespół Góralsi.