Według danych Europejskiego Centrum Języków Nowożytnych Rady Europy na całym świecie jest dziś między 6 000 a 7 000 rodzimych języków. W samej Europie funkcjonuje ich około 225, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata. Co najmniej połowa ludzkości jest dwu- lub wielojęzyczna.
Wczoraj obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji powiatowa szkoła - Zespół Szkół Ogólnokształcących im. S Staszica w Zgierzu we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I i II stopnia w Zgierzu zorganizował językowe święto. W wydarzeniu pod patronatem Starosty Zgierskiego Bogdana Jaroty wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z terenu Zgierza.
Podczas wydarzenia młodzież mogła zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi Szwecji, Hiszpanii, Niemiec oraz Francji, a także poznać zalety znajomości języków tych państw. Uczestnicy mogli także sprawdzić swoją wiedzę na temat krajów w specjalnym quizie. Nagrody najlepszym uczestnikom wręczyli: Karol Maśliński członek Zarządu Powiatu Zgierskiego wraz z Dariuszem Szlawskim naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki, którzy podkreślali podczas imprezy jak ważna jest znajomości języków obcych, w kontekście otwartości na świat, nawiązywania znajomości i nauki. Jako że impreza odbywała się w sali koncertowej, nie zabrakło także akcentów muzycznych, nawiązujących do państw tegorocznej edycji wydarzenia.
Szkoła przygotowała także happening „Zabawy z flagami”, podczas którego uczniowie układali flagi państw, w których powtarzały się te same barwy.
Smakowitą atrakcją było również śniadanie z różnych stron świata, które przygotowali uczniowie powiatowego liceum.